Korzystanie z usług podwykonawców nie pozbawia zwolnienia z CIT
Przy wyspecjalizowanym procesie produkcji nie jest możliwe, aby spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej, czyli na określonym terenie, wszystkie czynności w ramach cyklu produkcyjnego wykonywała bez pomocy podmiotów zewnętrznych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 2 grudnia 2016 r. (I SA/Wr 1097/16).
Spółka jest producentem komponentów dla branży motoryzacyjnej, specjalizującym się w produkcji, przetwarzaniu i późniejszej sprzedaży precyzyjnie wykonanych elementów z rur stalowych i aluminiowych. Swoją działalność prowadzi na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE) na podstawie zezwolenia. Zdarza się, że spółka przekazuje produkowane przez siebie wyroby do zewnętrznych podwykonawców w celu ich powierzchniowego wykończenia (m.in. poprzez nakładanie powłok galwanicznych). Zasadnicza część produktów powraca do zakładu spółki w SSE, natomiast część jest wysyłana do klientów spółki bezpośrednio przez podwykonawcę. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka spytała, czy w tak opisanym stanie faktycznym całość dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowych produktów, na których zewnętrzni podwykonawcy wykonali usługi, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. W ocenie spółki, zwolnienie podatkowe przysługuje jej w odniesieniu do całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży wskazanych we wniosku wyrobów gotowych, bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, że niewielka część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta