Rezydencja podatkowa wyznacza obowiązki wobec fiskusa
Osoba, która w trakcie roku pracuje w różnych krajach, musi określić swoją rezydencję podatkową. To od niej zależą powinności wobec organów w danym kraju oraz wysokość zobowiązania, które powinno trafić do kasy państwa.
Alicja Ogniewska
Ustalenie rezydencji podatkowej osoby pracującej za granicą jest kluczowe dla ustalenia jej obowiązków wobec fiskusa. Jeśli podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce, wówczas przed krajową administracją podatkową musi wykazywać wszystkie uzyskane w danym roku dochody – również te zagraniczne – eliminując uiszczenie podatku od tego samego dochodu w obydwu jurysdykcjach, przy zastosowaniu odpowiednich metod unikania podwójnego opodatkowania. W takim przypadku mamy do czynienia z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.
W sytuacji odwrotnej, tzn. gdy podatnik mieszka na co dzień za granicą, a w Polsce zarabia, na terytorium RP będzie podlegał opodatkowaniu od sum, które zarobił w kraju nad Wisłą. Podatnik podlega wówczas ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Za dochody (przychody) osiągane w Polsce uważa się w szczególności dochody lub przychody (zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2017 roku):
- z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
- z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
- z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta