Reakcja gospodarki na kryzys
Polska wydaje się odporniejsza na zewnętrzne szoki niż dekadę temu, ale niektóre branże, np. handel detaliczny, mogą ucierpieć bardziej – wynika z raportu DNB Bank Polska i Deloitte Consulting. Anna Cieślak-Wróblewska
Nierozwiązane problemy ekonomiczne powodują wzrost napięć politycznych i społecznych, w efekcie sytuacja na świecie staje się coraz mniej przewidywalna, a skala wyzwań i globalnych ryzyk – bezprecedensowa w historii – ostrzegają eksperci DNB Bank Polska i Deloitte Consulting w raporcie „Kierunki 2017. Negatywne szoki gospodarcze. Stress-testy polskiej gospodarki w 2017 r.".
Konflikty polityczne
Napięcia polityczne widać zarówno w krajach demokratycznych, jak i quasi-demokratycznych czy wprost autorytarnych. Przykładem w tej pierwszej grupie jest chociażby rosnąca niechęć społeczeństw krajów tzw. starej Unii Europejskiej właśnie do samej idei UE. W efekcie proces dezintegracji UE został rozpoczęty i nie można wykluczyć, że to samo czeka strefę euro. Niepokój budzi też ryzyko wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Globalne zagrożenie wiąże się z Turcją (która „szuka minionej świetności") czy Rosją (która marzy o imperium), a także z przemianami w strategii rozwojowej Chin (które coraz bardziej nastawiają się na ekspansję zewnętrzną).
Sytuacja ekonomiczna w analizowanych krajach (wśród członków UE wzięto pod uwagę pięć krajów o największych gospodarkach: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy i Hiszpanię) nie jest identyczna, ale widać kilka istotnych zbieżności, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta