Wymiana uszkodzonych monet w zagranicznym banku nie podlega VAT
Transakcja wymiany zniszczonego bilonu na nowy jest wyłącznie wymianą zniszczonego środka płatniczego na uwolniony od wad. Jego dostawy do banku w celu zamiany na pieniądz w postaci zapisów na rachunku bankowym nie można zatem uznać za żadną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tak rozstrzygnęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 1 grudnia 2016 r. (2461-IBPP3.4512.627.2016.2.EJ).
Podatnik prowadzi działalność obejmującą recykling metali nieżelaznych. W odpadach ze spalarni śmieci podatnik znajduje monety różnych walut - głównie euro, funty szterlingi, franki szwajcarskie. Po oczyszczeniu znalezionych monet, podatnik wymienia je na pieniądz w postaci zapisów na rachunku bankowym. Jako że polskie przepisy regulują jedynie wymianę uszkodzonych złotych polskich, to w tym celu podatnik zmuszony jest wysyłać uszkodzone monety w innych walutach do banków zagranicznych, które wymieniają je na podstawie własnych uregulowań. Podatnik zaznaczył, że czasami kwota otrzymana za monety jest mniejsza od ich wartości nominalnej, w związku z zasadami wymiany uszkodzonych monet obowiązującymi w różnych państwach, a także w związku z prowizją podmiotów, które czasem pośredniczą w dostarczeniu monet do właściwego banku zagranicznego.
Podatnik stanął na stanowisku, że dostawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta