Można osiągnąć korzyści podatkowe
rozliczenia | Przedsiębiorca ma do wyboru leasing finansowy lub operacyjny. Obie formy polegają na przekazaniu przez leasingodawcę prawa do użytkowania biorcy w zamian za opłacanie, ustalonych w umowie, rat. Zarówno leasing finansowy, jak i operacyjny pozwalają na pewnego rodzaju optymalizację podatkową firmy.
Kierując się wyborem opcji finansowania, przedsiębiorca przede wszystkim powinien zwrócić uwagę, w jakiej formie prowadzi rachunkowość (rozlicza się z US) i która opcja finansowania przyniesie mu większe profity podatkowe. Firmy znacznie częściej wybierają leasing operacyjny ze względu na większe korzyści podatkowe. Szacuje się, że około 80 proc. podpisanych umów leasingowych to właśnie umowy leasingu operacyjnego – mówi Wojciech Kaliński, doradca w Gold Leasing.
Finansowy na krótko
Leasing operacyjny daje większe możliwość zastosowania tarczy podatkowej. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć: opłatę wstępną, czynsze leasingowe, niestety bez możliwości dokonania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast w przypadku leasingu finansowego kosztem będą: odpisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta