Winiaczek w Silesii
W hotelu wchodziło się w świat, który był na ogół niedostępny dla obywatela PRL: biura zachodnich linii lotniczych, wykwintne restauracje, kluby nocne. Dostęp do tego wszystkiego był jednak reglamentowany.
Przemysław Słowiński
Obowiązywało przekonanie, że jeśli będziesz z nami, czyli z systemem – to, być może, zyskasz akces do tego świata. To była nowa forma sprawowania władzy, za pomocą regulowania dostępu do luksusu. PRL lat siedemdziesiątych wypracował takie nowe mechanizmy społecznej kontroli.
Hotele istniały w rzeczywistości, a zarazem same stwarzały świat trochę nierealny, który kusił. Przekroczenie bramy oznaczało przekroczenie realiów, w których funkcjonowaliśmy. To oczywiście była ułuda lepszego świata, mocno kontrolowana. Wszystko pod bacznym okiem państwa. Nawet kręcący się tam półświatek.
W rezultacie prowadzonych czynności...
Wydział d/w z Przest. Gosp. KW MO w Katowicach posiada informacje, że kierownicy sali restauracyjnej i baru nocnego hotelu »Orbis Silesia« w Katowicach, Zimny Henryk i Furman Marian dokonują nadużyć gospodarczych m/in polegających na tym, że od połowy 1973 r. do końca 1976 r. przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za wpuszczanie konsumentów do baru nocnego. Dotychczas udowodniono przyjęcie korzyści po około 50 tys. zł. przez każdego w/wym.". Podpisano: Insp. Sekcji II Wydziału d/ wzP KW MO Katowice por. Jacek Wieczorek.
Nietrudno się domyślić, że „konsumentami od których przyjmowano korzyści majątkowe w zamian za wpuszczanie do baru nocnego" i którzy złożyli donos na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta