Nowa, choć znana forma pomocy
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mogli sięgnąć po miliard złotych pożyczek z programu „Polska cyfrowa".
Artur osiecki
Chodzi dokładnie o 1,175 mld zł. Z jednej strony pieniądze te zostaną wykorzystane w innej niż dotacje formie, a z drugiej – w dobrze znanym modelu. Nowość polega na tym, że chodzi o program „Polska cyfrowa". Dotychczas, w tym jedynym programie operacyjnym, który nie ma swego odpowiednika z lat 2007–2013, instytucje zaangażowane w jego realizację oferowały wyłącznie bezzwrotne dotacje. Teraz oferta poszerzy się o preferencyjne pożyczki i to w dobrze znanym modelu, a mianowicie z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako menedżerem funduszu powierniczego i z pośrednikami finansowymi, np. funduszami pożyczkowymi czy bankami komercyjnymi. Bezpośrednio to właśnie pośrednicy zaoferują pomoc finansową przedsiębiorcom.
Na infrastrukturę
– Chcemy, żeby środki z funduszy europejskich, które zasilają naszą gospodarkę, były wykorzystywane efektywnie, szybko i w możliwe najszerszym zakresie. Stąd decyzja o zastosowaniu w programie „Polska cyfrowa" wsparcia o charakterze zwrotnym – mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. – Ten instrument...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta