Pieniądze z Unii znów napędzą gospodarkę
W latach 2007–2015 wpływ pieniędzy z polityki spójności na polską gospodarkę był bardzo pozytywny. W II i III kwartale tego roku mamy już mocno odczuć wykorzystanie nowej puli euro. Artur osiecki
Resort rozwoju pokusił się wreszcie o pierwszą poważniejszą ocenę wpływu funduszy unijnych z polityki spójności z puli na lata 2007–2013 (de facto 2007–2015) na polską gospodarkę. Wynika z niej, że trudno przecenić ich wpływ na rozwój kraju.
Od PKB po rynek pracy
– W latach 2007–2015 wydaliśmy ok. 290,8 mld zł. Efekt ich wykorzystania w kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju i wszystkich regionów był jednoznacznie pozytywny i wielowymiarowy – mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.
I jak wylicza, unijne euro wpłynęły pozytywnie zarówno na wzrost gospodarczy, aktywność inwestycyjną i rynek pracy. Od 2007 r. polska gospodarka urosła o niemal 38 proc. (w tym czasie średni skumulowany wzrost UE28 wyniósł 6,4 proc.), z czego, jak szacuje resort, prawie 25 proc. średniorocznego wzrostu było skutkiem realizacji dotowanych inwestycji.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta