E-booki nadal opodatkowane wyższą stawką VAT
Wyłączenie możliwości stosowania przez państwa członkowskie obniżonej stawki VAT do dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną, przy jednoczesnym dopuszczeniu preferencji dla książek na jakimkolwiek nośniku fizycznym, nie narusza równego traktowania.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 7 marca 2017 r. (C 390/15).
Stan faktyczny
6 grudnia 2013 r. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów ustawy o VAT w zakresie, w jakim przepisy te przewidują stosowanie obniżonych stawek VAT tylko do publikacji udostępnionych na nośniku fizycznym, z wyłączeniem e-booków. W trakcie postępowania głównego Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Prokurator Generalny podkreślili, że sporne przepisy polskiej ustawy o VAT zostały wydane w celu transpozycji do prawa krajowego zmienionej dyrektywy o VAT. W związku z tym polski ustawodawca nie mógł inaczej uregulować tej kwestii, nie naruszając zobowiązań wynikających z prawa Unii Europejskiej.
Sąd powziął wątpliwości co do ważności przepisów w zmienionej dyrektywie ze względów proceduralnych oraz ze względu na to, że przepis może być sprzeczny z zasadą neutralności podatkowej. Książki cyfrowe udostępnione na nośniku fizycznym i te przesyłane drogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta