Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trochę kija, więcej marchewki

27 marca 2017 | Dobra Firma
Efektywne zarządzanie zespołami staje się coraz większą sztuką.
źródło: Shutterstock
Efektywne zarządzanie zespołami staje się coraz większą sztuką.

Rządzić czy zarządzać? Straszyć zwolnieniem i „nie przechwalić", czy motywować wsparciem i swobodą decyzji? Podręczniki zarządzania mówią jedno, a menedżerowie i tak robią tak, jak ich wychowano.

malwina użarowska

Na co dzień spotykamy liderów, którzy nadal uważają, że pracownikom zależy głównie na zarobkach i argument finansowy jest najskuteczniejszym motywatorem. Zadziwiające, że tak wiele osób jeszcze w to wierzy. A przecież pierwsze opracowanie na temat oddziaływania warunków pracy na efektywność pojawiło się już a początku XX w.

W 1927 r. Elton Mayo prowadził w badania nad wpływem warunków fizycznych na wydajność pracowników w zakładach przemysłowych Western Electric Company. Wynikało z nich, że największe znaczenie mają nieformalne kontakty pomiędzy pracownikami. Warunki fizyczne oraz wynagrodzenie okazały się mniej istotne. Wnioski Mayo są nadal aktualne. Co więcej - ta miękka i nieuchwytna strona zarządzania biznesem może warunkować rozwój lub jego brak. Budowanie stylu motywacji w małych i średnich firmach to szansa nawet na wieloletni, stały wzrost. Dlatego właśnie w tym sektorze dobre...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10710

Wydanie: 10710

Spis treści
Zamów abonament