Ustanowienie nieodpłatnej służebności nie prowadzi do powstania przychodu
Otrzymanie nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw nie powoduje powstania przychodu w sytuacji, gdy czynność prawna jest ze swej istoty zawsze nieodpłatna. Podatnik uzyska natomiast przychód, jeśli wykona czynność prawną jako nieodpłatną, zmieniając jej charakter.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2017 r. (III SA/Wa 433/16).
Spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej (PGK) prowadzą działalność w zakresie m.in. wytwarzania i dystrybucji energii. W celu prowadzenia działalności, spółki mają rozprzestrzenioną infrastrukturę służącą m.in. do przesyłu energii. W wielu przypadkach infrastruktura przesyłowa nie jest zlokalizowana na gruntach będących własnością spółek, więc zawierają one umowy o ustanowienie służebności przesyłu. Postanowienia takich umów mogą sankcjonować, w zakresie przewidzianym przez prawo i swobodę kontraktową stron, ustanowienie służebności przesyłu bez wynagrodzenia.
PGK zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ustanowienie na rzecz którejkolwiek ze spółek wchodzących w skład PGK przez podmiot trzeci nieodpłatnej służebności przesyłu w drodze umownej, jest przychodem dla grupy, w szczególności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Zdaniem PGK ustanowienie służebności przesyłu nie jest dla niej przychodem. Spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta