Jakie są konsekwencje zbycia praw i obowiązków w spółce osobowej
Nominalna wartość wierzytelności z tytułu niespłaconych pożyczek wniesionych przez podatnika jako wkład do spółki komandytowej jest dla niego kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków wynikających z udziałów w tej spółce.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 17 stycznia 2017 r. (I SA/Gd 1189/16).
Spółka posiadająca wiele nieściągalnych wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek postanowiła utworzyć spółkę komandytową, wnosząc do niej tytułem wkładu te wierzytelności. Jednocześnie dopuściła w przyszłości możliwość odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wynikających z udziału w spółce komandytowej. Spytała zatem, czy nominalna wartość tych wierzytelności, wniesionych jako wkład do spółki komandytowej, będzie dla niej kosztem uzyskania przychodów w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków wynikających z posiadanego udziału w spółce komandytowej.
Zdaniem spółki, nominalna wartość niespłaconych pożyczek wniesionych jako wkład do spółki komandytowej będzie kosztem uzyskania przychodów, jeżeli nie zostanie wcześniej zaliczona do tych kosztów w innej formie. W ocenie spółki, brak jest przepisów ustanawiających w takim przypadku szczególne zasady ustalania kosztów podatkowych. Stąd zastosowanie ma ogólna zasada wynikająca z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, na podstawie której w momencie odpłatnego zbycia udziału w spółce osobowej za koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta