Sposób wyliczenia proporcji musi być solidnie uzasadniony
To na podatniku spoczywa obowiązek wykazania, że wybrana przez niego metoda określania proporcji w VAT najlepiej odpowiada specyfice wykonywanej działalności i zakupów.
Sprawa dotyczyła samorządowej instytucji kultury – centrum sztuki współczesnej, która miała wątpliwości co do rozliczenia VAT. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jednym z jej zadań statutowych jest prowadzenie biblioteki. Tylko w tym zakresie jej aktywność nie jest związana z działalnością gospodarczą.
Dalej podatniczka tłumaczyła, że w związku ze zmianą ustawy o VAT, do określenia wskaźnika proporcji zgodnie z art. 86 ust. 2c ustawy o VAT przyjęła średnioroczną powierzchnię wykorzystywaną do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza nią. W jej ocenie metoda powierzchniowa najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej działalności oraz jest reprezentatywnym sposobem określania proporcji.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Po analizie przepisów uznał, że wskazana przez podatniczkę metoda powierzchniowa (określona w art. 86 ust. 2c pkt 4 ustawy o VAT) nie jest właściwa dla sposobu określania proporcji. W jego ocenie właściwym sposobem jest ten z § 4 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta