Polski czas na Państwo Środka
Nasz kraj ma szanse stać się głównym partnerem Chin w Europie
Ustanowienie wszechstronnego partnerstwa strategicznego między Polską a Chinami otworzyły – z punktu widzenia chińskich warunków politycznych, jak również polskich interesów gospodarczych – szczególny okres. Mamy dziś wsparcie Chin dla naszych projektów na wszystkich szczeblach politycznych. Stan ten jednak nie będzie trwał wiecznie. Jeżeli przez najbliższe miesiące Polska i Chiny nie zaczną ich wdrażać w życie, „okno możliwości" zacznie się powoli zamykać.
Moja wizyta w Chińskiej Republice Ludowej i rozmowa z najważniejszymi politykami tego kraju potwierdzają jedno: relacje polsko-chińskie są obecnie najlepsze w historii. Takie słowa padły m.in. podczas spotkania z Zhang Dejiangiem, przewodniczącym Komitetu Stałego OZPL, członkiem Komitetu Stałego Biura Politycznego KC KPCh i osoby numer trzy w hierarchii władz chińskich. Czuję satysfakcję, że mogę te relacje rozwijać.
Przyśpieszenie ostatnich miesięcy
Po trwającej blisko 20 lat bierności kilka lat temu rozpoczął się stopniowy rozwój i poszerzanie współpracy z Chinami. W 2012 r. w Warszawie odbył się pierwszy szczyt 17 premierów państw Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) i Chin. Rok później Polska wyraziła poparcie dla koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku (obecnie Pasa i Szlaku). Z kolei w 2015 r. jako jedyne państwo regionu staliśmy się członkiem założycielem Azjatyckiego Banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta