Przedsiębiorca cyrkowy nie może być dyskryminowany
Gmina nie może zarządzić, że jakaś grupa prowadząca legalną firmę nie może ubiegać się o najem mienia komunalnego. Taki zakaz dotyczący, np. cyrków narusza konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej.
Spór dotyczył inicjatywy niektórych samorządów, która miała ograniczyć występy przedsiębiorców cyrkowych.
W tej konkretnej sprawie burmistrz zarządzeniem z połowy marca 2016 r. zakazał organizowania na terenach należących do gminy objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt.
Zadanie dla naczelników
Sprowadzało się to do tego, że burmistrz na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 25 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami zobowiązał naczelników wydziałów urzędu miejskiego oraz kierowników jednostek organizacyjnych gminy, dysponujących nieruchomościami gminnymi, zawierających umowy dzierżawy czy najmu do określonego zachowania. W praktyce mieli oni nie udostępniać ich na cele związane z organizowaniem i przeprowadzaniem objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Zakazano także dystrybucji biletów na takie wydarzenia w urzędzie miejskim i podległych jednostkach, a także ich promocji z wykorzystaniem majątku gminy.
Cyrkowcy nie dali za wygraną
To prawne zamknięcie bram miasta wzbudziło sprzeciw cyrkowców. Troje z nich wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta