Właściwą ocenę firmy trzeba dobrze przygotować
Przy ważnych transakcjach badanie sytuacji przedsiębiorstwa powinno obejmować nie tylko analizę sytuacji finansowej i prawnej, ale także aspekt np.: zarządzania, marketingu i spraw pracowniczych.
Wielu przedsiębiorców przed powzięciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej, często staje przed dylematem czy warto przeprowadzić badanie due diligence (chodzi o dokładną analizę kondycji finansowej, prawnej i podatkowej), a jeżeli tak to w jakim zakresie, czy tylko w zakresie finansowym, i prawno-korporacyjnym, czy może objąć nim kwestie dotyczące nieruchomości, czy aspektów pracowniczych i szeregu innych. O ile oczywiste powinno być, że na potrzeby poważnych przedsięwzięć inwestycyjnych np. związanych z fuzją czy przejęciem spółek, takie badanie jest standardem, bez którego nie jest możliwe przeprowadzenie tego procesu w sposób profesjonalny i bezpieczny, o tyle należy pamiętać, że nawet prostą decyzję o zakupie nieruchomości przez drobnego przedsiębiorcę, czy też np. przejęcie nawet niewielkiej zorganizowanej części przedsiębiorstwa i jego składników, może, i powinno poprzedzać badanie due diligence.
Odpowiednie przygotowanie
W dosłowny tłumaczeniu (z ang.) pojęcie due diligence oznacza należytą staranność i rzetelność, stąd też badanie należy zlecać profesjonalistom, dającym rękojmię prawidłowego i sprawnego przeprowadzenia badania wyspecjalizowanym kancelariom podatkowym, kancelariom prawnym, doradcom podatkowym, czy biegłym rewidentom. Wybór i sposób przeprowadzenia due diligence przez badającego, należy tak samo dobrze przemyśleć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta