Spółka nie ma prawa odliczać skutków swoich zaniedbań
Odsetki ustawowe, które były efektem uprzedniego nieuzasadnionego naliczenia kary umownej i jej potrącenia z wynagrodzenia kontrahenta, nie mogą być koszem podatkowym.
Spółka – producent koksu wielkopiecowego, przemysłowo-opałowego oraz wyrobów węglopochodnych podpisała z kontrahentem umowę na roboty budowlane. Wykonawca zobowiązał się do wybudowania baterii koksowniczej wraz z obiektami przynależnymi w ściśle określonym terminie. Za nieterminowe wykonanie obowiązków spółka miała prawo żądać kar umownych. Skorzystała z tej opcji, bo rozruch bloku baterii koksowniczej opóźnił się o 73 dni. Część kary umownej w wysokości prawie 3 mln złotych została potrącona z wynagrodzenia wykonawcy. Wartość potrąconego wynagrodzenia została zaliczona do wartości początkowej środków trwałych. Wartość kary umownej spółka zaliczyła do przychodów.
Ostatecznie powstał spór o potrącenie kary, stronom nie udało się dojść do porozumienia i zwróciły się do sądu arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Ten uznał, że kara umowna potrącona przez spółkę była nienależna. Zasądził od niej na rzecz wykonawcy kwotę kary wraz z odsetkami ustawowymi. Sąd wskazał, że opóźnienie wykonawcy nie miało charakteru zwłoki, ponieważ nie ponosił on odpowiedzialności za przyczyny tego opóźnienia.
Spółka wyjaśniła, że zapłaciła wynagrodzenie wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta