Brak jest jednoznacznych kryteriów stosowania 15-proc. stawki podatku
Definicja małego podatnika nie pozwala na jednoznaczne obliczenie wysokości jego przychodów ze sprzedaży. W praktyce powstają wątpliwości mogące mieć decydujący wpływ na prawo do niższej daniny.
Wojciech Słomka, menedżer w MDDP, radca prawny, doradca podatkowy
Aleksandra Tylenda, doradca podatkowy i starszy konsultant w MDDP
Ustawa o CIT definiuje małego podatnika jako podatnika, u którego wartość przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Z takiego sformułowania przepisu nie wynika, jaką metodologię należy przyjąć obliczając wysokość przychodów ze sprzedaży na potrzeby kalkulacji CIT. Co istotne, ustawa o CIT nie zawiera definicji sprzedaży. W związku z tym, ustalenie wartości przychodów ze sprzedaży na podstawie ustawy o CIT nie jest jednoznaczne i w praktyce może powodować istotne wątpliwości co do zastosowania stawki 15 proc.
Zastosowanie regulacji z ustawy o VAT
Ustawa o VAT zawiera analogiczną definicję małego podatnika, odwołując się do wartości sprzedaży. Należy przy tym zauważyć, że ustawa o VAT – w odróżnieniu od ustawy o CIT – zawiera również definicję samej sprzedaży. Zgodnie z tą definicją sprzedaż obejmuje odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie. Sięgnięcie do ewidencji VAT może być pomocne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta