Festiwal słynny w Polsce
Ive Mendes, Apollon Musagete Quartett, Gabriela Montero czy Ivan Monighetti – to gwiazdy tegorocznego festiwalu w Łańcucie.
56. edycja festiwalu potrwa aż 9 dni – od 21 do 28 maja. Program został przygotowany tak, żeby zainteresować i przyciągnąć melomanów o bardzo zróżnicowanych gustach.
Wyjątkowym walorem festiwalu pozostaje niepowtarzalna atmosfera łańcuckiego zamku i jego otoczenia. Jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie rozbrzmiewała muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku dzięki właścicielom zamku – Lubomirskim, a później Potockim. Koncerty odbywają się w miejscach, które współgrają z charakterem prezentowanych dzieł w sali balowej, zamkowym parku, gdzie mają miejsce koncerty plenerowe, w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagodze łańcuckiej oraz w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.
Wielowiekowe tradycje muzyczne w Łańcucie zostały odrodzone w 1961 r., gdy zainaugurowano Dni Muzyki Kameralnej. W 1981 roku ówczesny dyrektor artystyczny Bogusław Kaczyńskiego przekształcił je w Festiwal Muzyki Łańcut, a później Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Od tego czasu stał się wydarzeniem transmitowanym przez TVP o renomie wybiegającej poza Polskę. Jak powiedział maestro Krzysztof Penderecki: „jest najsłynniejszym obecnie festiwalem w Polsce".
Nie było w tym stwierdzeniu cienia przesady. Na festiwal składają się recitale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta