Dokumentacja a minimalna stawka godzinowa
Do obowiązków biura rachunkowego, jako jednostki świadczącej usługi księgowe, należy nie tylko prowadzenie ksiąg klientów, ale także ich obsługa w zakresie rozliczeń wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia oraz niezbędnych ewidencji.
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wypłacania wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie oraz umowy o świadczenie usług według minimalnej stawki godzinowej. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 r., określała zasady jego ustalania w stawce miesięcznej i dotyczyła wyłącznie pracowników w rozumieniu art. 10 § 2 k.p., tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Zmiany stawki minimalnej zostały wprowadzone ustawą z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1265) i w nowej treści wprowadzono pojęcie „minimalna stawka godzinowa" dla osób przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi. Minimalna stawka za godzinę wykonywania zlecenia/świadczenia usług od 1 stycznia 2017 r. wynosi 13 zł brutto dla zleceniobiorcy świadczącego usługi i nieprowadzącego działalności gospodarczej, natomiast w przypadku wystawiania faktur VAT powinna to być kwota netto powiększona o VAT.
Nowe przepisy dotyczą umowy zlecenia (art. 734 k.c.) oraz o umowy o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami i do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). Wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby jego kwota za każdą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta