Czyj interes jest ważny dla posłów
Coraz częściej przywileje wybranych grup zawodowych ścierają się z korzyściami dla ogółu konsumentów – tak jak w branży taksówkarskiej.
Arkadiusz Pączka
Co jest najważniejsze dla konsumenta? Mieć łatwy dostęp do towarów i usług w dobrych cenach. Tak postawiony cel siłą rzeczy jest sprzeczny z interesami zorganizowanych grup gospodarczych, zwłaszcza tych, które do tej pory były uprzywilejowane. Nie tylko nie chcą one utracić swoich stref wpływu, ale przede wszystkim nie chcą obniżać cen.
Najwyraźniej takie intencje kierowały inspiratorami posła Piotra Marca, który przygotował obszerną interpelację poselską broniącą interesów korporacji taksówkarskich. To nawet cenna inicjatywa, bo pozwala w znacznym stopniu uporządkować wiedzę o sektorze usług cyfrowych, nowych technologiach i kierunkach rozwoju usług transportowych.
Nie narusza i nie podlega
W odpowiedzi na interpelację posła Ministerstwo Finansów (MF) powołało się na opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i jednoznacznie wskazało, że usługi firmy Uber są zgodne z polskim prawodawstwem, korzystne dla konsumentów i w pełni respektują ich prawa. Co więcej, działalność Ubera jest ściśle związana z usługami cyfrowymi, nie może zatem podlegać ustawie o transporcie drogowym.
Nowoczesne technologie, infrastruktura, rynek pracy i wzrost gospodarczy są systemem naczyń połączonych. Upowszechnienie nowych technologii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta