Śledczy może przeszukać redakcję
Uwzględnienie racji wszystkich dóbr prawnych wydaje się nieosiągalne.
Piotr Kosmaty
Analiza orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prowadzi do konkluzji, że przeszukanie siedziby redakcji w celu pozyskania materiałów dowodowych niewątpliwie grozi ujawnieniem tożsamości informatorów prasy i narusza postanowienia art. 10 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Przeszukania redakcji oraz mieszkań dziennikarzy są zatem niedopuszczalne. Organ ten czasami prezentuje zgoła odmienne stanowisko, odmawiając ochrony dziennikarskim źródłom informacji.
Ważne są intencje
Stało się tak 19 czerwca 2014 r., gdy Trybunał ogłosił decyzję w sprawie Stichting Ostade Blade przeciwko Holandii. Po serii zamachów bombowych w Arnhen w 1995 r. i 1996 r. dwutygodnik „Ravage" poinformował, że jest w posiadaniu listu od organizacji odpowiedzialnej za zamachy bombowe i opublikuje go w kolejnym numerze. Następnego dnia służby przeszukały redakcję. Listu nie odnaleziono, mimo to funkcjonariusze zatrzymali komputery i inne materiały redakcyjne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta