Jakie odsetki w egzekucji
Obecnie obowiązują różne wysokości odsetek ustawowych – za korzystanie z kapitału 5 proc. w stosunku rocznym, a za opóźnienie w zapłacie 7 proc. w stosunku rocznym. Jakie to rodzi konsekwencje?
Ustawą z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., ustawodawca znowelizował przepisy dotyczące sposobu naliczania odsetek: art. 359 k.c. oraz art. 481 k.c.
To nie tylko terminologia
W wyniku nowelizacji zostały wprowadzone dwa rodzaje odsetek: za korzystanie z kapitału (art. 359 k.c.) oraz za opóźnienie w zapłacie należności (art. 481 k.c.). Zmiana ta nie ogranicza się tylko do samego rozróżnienia terminologicznego, ale odnosi się również do wysokości stóp tych odsetek wynoszących odpowiednio 5 proc. i 7 proc. Od dnia wejścia w życie ustawy obowiązują zatem różne wysokości odsetek ustawowych – za korzystanie z kapitału 5 proc. w stosunku rocznym, a za opóźnienie w zapłacie 7 proc. w stosunku rocznym.
Pismo do ministra
Krajowa Rada Komornicza w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości w piśmie z 10 maja 2016 r., sygn. akt KRK/V/71/16 wniosła o dokonanie interpretacji przepisów, względnie o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do usunięcia stanu prawnego wywołującego wątpliwości zauważając, iż w poprzednio obowiązującym stanie prawnym (przed 1 stycznia 2016 r.), ustawa określała jednolitą wysokość odsetek kapitałowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta