Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie odsetki w egzekucji

05 maja 2017 | Prawo w biznesie | Paweł Urbańczyk

Obecnie obowiązują różne wysokości odsetek ustawowych – za korzystanie z kapitału 5 proc. w stosunku rocznym, a za opóźnienie w zapłacie 7 proc. w stosunku rocznym. Jakie to rodzi konsekwencje?

Ustawą z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., ustawodawca znowelizował przepisy dotyczące sposobu naliczania odsetek: art. 359 k.c. oraz art. 481 k.c.

To nie tylko terminologia

W wyniku nowelizacji zostały wprowadzone dwa rodzaje odsetek: za korzystanie z kapitału (art. 359 k.c.) oraz za opóźnienie w zapłacie należności (art. 481 k.c.). Zmiana ta nie ogranicza się tylko do samego rozróżnienia terminologicznego, ale odnosi się również do wysokości stóp tych odsetek wynoszących odpowiednio 5 proc. i 7 proc. Od dnia wejścia w życie ustawy obowiązują zatem różne wysokości odsetek ustawowych – za korzystanie z kapitału 5 proc. w stosunku rocznym, a za opóźnienie w zapłacie 7 proc. w stosunku rocznym.

Pismo do ministra

Krajowa Rada Komornicza w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości w piśmie z 10 maja 2016 r., sygn. akt KRK/V/71/16 wniosła o dokonanie interpretacji przepisów, względnie o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do usunięcia stanu prawnego wywołującego wątpliwości zauważając, iż w poprzednio obowiązującym stanie prawnym (przed 1 stycznia 2016 r.), ustawa określała jednolitą wysokość odsetek kapitałowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10741

Wydanie: 10741

Spis treści
Zamów abonament