Urlop po każdym miesiącu
Osoba, która podjęła pierwsze w życiu zatrudnienie, nie musi czekać do 1 stycznia następnego roku, aby wypocząć. Urlop przysługuje jej już po upływie miesiąca pracy w wymiarze 1/12 rocznej puli.
Na mocy art. 153 § 1 kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pierwszą pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Oznacza to, że taki pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego „z dołu" po upływie każdego przepracowanego miesiąca.
Okres zatrudnienia
Przepracowany miesiąc należy tu rozumieć jako pozostawanie w stosunku pracy. Nie ma znaczenia ewentualny czas przestoju, zwolnienia od pracy czy nieobecności pracownika spowodowanej chorobą. W uchwale z 4 kwietnia 1995 r. (I PZP 10/95) Sąd Najwyższy przyjął analogiczną tezę: „Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego".
Zatem jeżeli pracownik został zatrudniony np. od 1 kwietnia, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa z dniem, w którym upływa miesiąc zatrudnienia, tj. po 30 kwietnia. W literaturze prawa pracy podnosi się, że ustawodawca nie zakreślił terminu miesiąca kalendarzowego i dlatego – zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 114 kodeksu cywilnego w zw. z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta