Multikulti w pracy, czyli święta w różne dni
Pracownik innego wyznania ma prawo do dnia wolnego na uczestniczenie w obchodach swojego święta. Pracodawca może jednak uzależnić jego udzielenie od odpracowania wolnego w innym terminie.
Coraz częściej w polskich firmach działają wielokulturowe zespoły pracowników reprezentujących odmienne religie. Pracodawcy są już świadomi, że bezwyznaniowość lub inne wyznanie podwładnego nie może stanowić podstawy jego odmiennego traktowania jako, co do zasady, kryterium dyskryminacyjne. Nie oznacza to jednak, że wyznawana przez pracownika religia nie ma znaczenia na gruncie prawa pracy.
W kolejnych państwach europejskich, w szczególności w Wielkiej Brytanii, od pewnego czasu toczy się ożywiona dyskusja w temacie zachowania równowagi pomiędzy zamiarem prezentowania przez spółki neutralności światopoglądowej a równocześnie koniecznością poszanowania przekonań religijnych indywidualnych pracowników. Powyższa dyskusja została zdominowana przez zagadnienie służbowego dress code'u (zasad ubioru) w kontekście możliwości eksponowania przez pracowników tych firm symboli religijnych (np. noszenia łańcuszków z krzyżykiem lub hidżabu). Jednak równie ciekawą i, z punktu widzenia prawidłowej organizacji pracy w firmie, ważną kwestią jest obowiązek udzielania przez przełożonych wolnego z tytułu obchodów religijnych.
Wolne dla wszystkich
W grudniu 2016 r., w sprawie przeciwko londyńskiemu metro, brytyjski sąd uznał, że odmowa udzielenia pracownikowi 5 tygodni urlopu na potrzeby uczestniczenia w corocznych obchodach świąt na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta