Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowna próba wyprzedzenia ochrony przedemerytalnej

18 maja 2017 | Praca i ZUS | Krzysztof Gąsior
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Pracodawca może wręczyć wypowiedzenie umowy osobie, która ma wejść w ochronę przedemerytalną 1 października br., teoretycznie nawet 30 września. Jeśli jednak ta decyzja będzie uzasadniona tylko wiekiem, musi się liczyć z przywróceniem zwolnionego na etat i zasądzeniem mu pensji za cały okres bez pracy.

O nadchodzącej reformie emerytalnej głośno jest już od pierwszych zapowiedzi wprowadzenia nowych regulacji. Najczęściej komentowane jest obniżenie wieku uprawniającego do odejścia na emeryturę.

Dla pracodawców kluczowe znaczenie będą jednak miały konsekwencje reformy związane ze zmianami w zakresie przedemerytalnej ochrony przed zwolnieniem. W tym kontekście najważniejsza jest data wejścia nowych przepisów w życie, kiedy ochroną zostanie objęta duża grupa zatrudnionych. Co w praktyce będzie to oznaczać dla pracodawców? Jaki jest zakres takiej ochrony i czy istnieją od niej wyjątki?

Daty, daty...

Formalnie nowe regulacje zaczną obowiązywać 1 października 2017 r. Dla pracodawców najważniejsze są jednak przepisy przejściowe do ustawy wprowadzającej reformę emerytalną (ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw; DzU z 2017 r., poz. 38 z 5 stycznia 2017 r.). Zgodnie z nimi, osoby, które w dniu wejścia w życie reformy nie są objęte ochroną przed zwolnieniem, a które osiągną nowy wiek emerytalny – odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – w ciągu 4 lat licząc od 1 października 2017 r., wraz z tą datą zostaną objęte ochroną przedemerytalną. Będzie ona trwała przez 4 lata, a więc obejmie okres 1 października 2017 r. – 1 października...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10752

Wydanie: 10752

Spis treści
Zamów abonament