Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy organowi podatkowemu zawsze trzeba doręczyć oryginał dokumentu

18 maja 2017 | Dobra Firma | Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski

Ordynacja podatkowa nakłada obowiązek potwierdzania za zgodność z oryginałem tylko pism urzędowych. W toku czynności sprawdzających przedsiębiorca może okazać urzędowi kopie faktur, na podstawie których zaksięgował wydatek.

Podatnik prowadzi usługi doradcze. Zdarza się, że w ewidencji podatkowej wykazuje koszty uzyskania przychodów na podstawie kserokopii faktur VAT. Okazało się, że w 2015 roku przedsiębiorca pomylił się w księgowaniu kosztów podatkowych, na skutek czego złożył błędne zeznanie podatkowe i zapłacił więcej podatku. W 2016 roku przedsiębiorca złożył korektę zeznania podatkowego za 2015 rok, w którym skorygował błędy i wykazał nadpłatę podatku dochodowego. Jednocześnie – w celu wyjaśnienia nadpłaty – do korekty zeznania dołączył dowody w postaci kopii faktur oraz kopii pisemnych wyjaśnień. Urząd skarbowy wezwał przedsiębiorcę do złożenia ww. dowodów w oryginale. Czy słusznie? – pyta czytelnik.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera postanowień, aby koszty podatkowe ewidencjonować na podstawie oryginalnych dowodów księgowych. Natomiast zgodnie z art. 180 § 1 ordynacji podatkowej (o.p.) jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być m.in. księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych lub inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej. Można zatem przyjąć, że podstawą księgowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10752

Wydanie: 10752

Spis treści
Zamów abonament