Diety są wpisywane do księgi na podstawie dowodów wewnętrznych
Nie każdy wydatek da się potwierdzić fakturą. W przypadku diet z tytułu podróży służbowych przedsiębiorców i współpracujących z nimi osób należy wystawić dokument opisujący przedmiot operacji gospodarczej, kwotę, datę i podpis.
- Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sług informatycznych opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa), w której pomaga mi żona jako osoba współpracująca. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą kasową. Zdarza się, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zachodzi konieczność, abyśmy ja lub moja żona (osoba współpracująca) udali się w podróż służbową. Chciałbym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety za czas podroży służbowych odbywanych przeze mnie i przez moją żonę. Czy mogę to zrobić i na jakiej podstawie? – pyta czytelnik.
W delegacje udają się nie tylko pracownicy, ale również właściciele firm i osoby z nimi współpracujące. Przedsiębiorcy i osobie współpracującej (>patrz ramka) odbywającym podróż służbową przysługuje prawo do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wartości diet za czas takiej podróży.
Uwaga na wyłączenie z ustawy
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta