Jak uniknąć korekty za błędy przy zamówieniach
Szukając dostawców towarów lub usług albo wykonawców robót budowlanych firmy muszą przestrzegać reguł konkurencyjności.
Instytucje odpowiedzialne za podpisywanie z przedsiębiorcami umów z zakresu unijnego dofinansowania, nie tylko muszą dbać o wybór jak najlepszych projektów, ale także o ich późniejsze prawidłowe wykonanie. Jednym z elementów tej oceny, jest weryfikacja tego, czy przedsiębiorca, zamawiając towary lub usługi albo wyłaniając firmę budowlaną zachował reguły przejrzystości i uczciwości wyboru.
Brak dowolności
O ile bowiem prywatny przedsiębiorca może dowolnie wybierać wykonawców usług i dostawców towarów, to ta dowolność kończy się, jeżeli korzysta on z pieniędzy publicznych. A do takich zalicza się przecież fundusze europejskie. Nie ma przy tym znaczenia, czy dofinansowanie stanowi 100 proc. kosztów całego projektu, czy ledwie 10 proc. jego wartości. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze polskiego i europejskiego podatnika, zachowane muszą być tryby rozpoznania rynku lub konkurencji.
Przestrzeganie tych reguł jest bardzo ważne. Jeżeli bowiem w wyniku kontroli instytucja odpowiedzialna za rozliczanie unijnych dotacji dopatrzy się nieprawidłowości, firmie grozi zabranie części dofinansowania, a przy kilku błędach lub rażących naruszeniach nawet jej całkowita utrata. Przy tym, o tym jaka powinna być wysokość potrącenia decydują przepisy. A chodzi o rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie warunków obniżania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta