Technologie pomogą lekarzom
Tworzone także w Polsce rozwiązania pomagają przewidzieć kondycję pacjentów i wydawać efektywniej publiczne pieniądze na ochronę zdrowia, ale też... pomagać lekarzom w trakcie operacji.
Magdalena Lemanska
Zdaniem Jarosława Buczyńskiego, chirurga ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, żaden lekarz nie może już funkcjonować bez wykorzystywania ogromnych baz rozmaitych danych.
– A one dzisiaj nie są już przechowywane w książkach – zauważał Jarosław Buczyński w czasie trwającej w czwartek w Krakowie konferencji Impact.
Rozwiązań, które wspierają lekarzy i potencjalnych pacjentów, jest na rynku coraz więcej. W Stanach Zjednoczonych startup WeSavvy stworzył aplikację, która pomaga ludziom diagnozować błędy w stylu życia.
– W Ameryce trzy na cztery przypadki śmierci powodowane są przez niewłaściwy styl życia i zgubne przyzwyczajenia – mówił jego założyciel, Hesus Inoma.
Hesus Inoma zaczął od przetestowania aplikacji na sobie. Śledziła ona, jak w miarę poprawy stylu życia Inomie spadało tempo bicia serca (z 73 do 55 uderzeń na minutę) i jak tracił na wadze, oraz podpowiadała, co jeszcze może dla siebie zrobić, uwzględniając kondycję jego organizmu.
Aplikacje tego rodzaju wspierane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta