Prokurator lepiej broni pacjentów i ściga lekarzy
O ponad 30 proc. wzrosła liczba postępowań w sprawie błędów lekarskich.
W ubiegłym roku prokuratury w całym kraju prowadziły 4963 postępowania dotyczące zarówno śmierci pacjenta, w tym dzieci, jak i ciężkiego uszkodzenia ciała, czyli o o blisko 32 proc. więcej niż w 2015 r. To efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych. Nawet adwokaci przyznają, że poprawiła się jakość postępowań. Aktywność śledczych dostrzegają też lekarze.
Specwydziały
– Wzrost postępowań świadczy, że organy ścigania stały się bardziej aktywne – uważa prof. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – W ubiegłym roku nie wydarzyło się w służbie zdrowia nic, co by radykalnie zmieniło warunki pracy lekarzy lub postawiło przed nimi wyjątkowe wymagania, a oni temu nie sprostali.
Większość postępowań toczy się w prokuraturach rejonowych (3450) i okręgowych (1051). Prokuratury regionalne, gdzie w 2016 r. powołano specjalne działy lub koordynatorów do spraw błędów medycznych przejęły 462 śledztwa dotyczące zgonu pacjentów. To sprawy budzące zainteresowanie lokalnych społeczeństw i mediów.
Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że o ponad 23 proc. wzrosła liczba wszczętych postępowań. Decyzjami merytorycznymi zakończono 1767 sprawy, w tym 113 aktem oskarżenia, cztery – wnioskiem o dobrowolne poddanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta