Amortyzacja możliwa dopiero po ujawnieniu środka trwałego
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej składników majątku począwszy od pierwszego miesiąca następującego po tym, w którym wprowadzono je do ewidencji (wykazu).
- Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Podczas inwentaryzacji 19 czerwca 2017 r. został ujawniony środek trwały (betoniarka). Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że środek ten został przez przedsiębiorcę zakupiony 12 grudnia 2016 r. na podstawie faktury z 12 grudnia 2016 r. (kwota netto 6 000 zł, VAT: 1 380 zł). Wydatek na nabycie środka trwałego w żaden sposób nie obciążył kosztów podatkowych w okresie od grudnia 2016 r. do czerwca 2017 r. Betoniarka nie została ujęta w ewidencji środków trwałych pomimo, że była wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast VAT wynikający z otrzymanej faktury zakupu betoniarki został odliczony w deklaracji VAT-7 za grudzień 2016 r. Czy opisaną sytuację można potraktować jako ujawnienie środka trwałego? Jak ustalić jego wartość początkową oraz od kiedy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Czy można wstecznie wprowadzić środek trwały do ewidencji środków trwałych z dniem nabycia, tj. 12 grudnia 2016 r. i dokonać odpisów amortyzacyjnych począwszy od stycznia 2017 r.? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, co do zasady amortyzacji podlegają środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta