Spór w sądzie nie może ograniczać uprawnień podatnika
Obywatel, w tym podatnik, może złożyć wniosek o zmianę, uchylenie, nieważność czy wznowienie odnoszące się do rozstrzygnięcia, które wcześniej zaskarżył już do sądu. Urzędnicy muszą jedynie takie postępowanie zawiesić do prawomocnego zakończenia sprawy sądowej.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 5 czerwca 2017 r. (II GPS 1/17).
Kanwą sprawy był wniosek prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wystąpił do poszerzonego składu tego sądu o podjęcie tzw. uchwały abstrakcyjnej. We wniosku wskazano na rozbieżności w orzecznictwie dotyczące kwestii proceduralniej, choć o dużym znaczeniu praktycznym. Chodziło o to czy w trakcie postępowania sądowo-administracyjnego organ administracji publicznej (w tym fiskus) może wszcząć postępowania administracyjne mające na celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia postępowania w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia i je zawiesić czy w takiej sytuacji powinien odmówić wszczęcia postępowania. Inaczej mówiąc, czy po zaskarżeniu danej sprawy do sądu administracyjnego obywatel (np. podatnik) może wystąpić jednocześnie (w tej samej sprawie) o wszczęcie postępowania administracyjnego np. o wznowienie.
Prezes NSA zauważył, że sądy administracyjne wypracowały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta