Małe piękno
To, co ważne dla rodziny, powinno być sensem funkcjonowania małego miasta. Lokalna kultura, park, miejsce spacerów nad rzeczką, zielone błonia dla festynów. Miejsce, gdzie można wspólnie spędzić czas.
olgierd roman dziekoński
Kochamy małe miasteczka, chcemy je zwiedzać. Są obecne w internecie, przewodnikach turystycznych. Lubimy o nich czytać, oglądać w telewizji, gdy ksiądz Mateusz analizuje słabości ich mieszkańców. Czytamy o nich nie tylko w Polsce. Przecież kariera Marleny de Blassi odkrywającej w książkach uroki włoskiej prowincji jest wyrazem jej swoistego renesansu. Ale czy chcemy również tam mieszkać? Badania GUS pokazują, że niekoniecznie. Że bardziej wolimy przenieść się z miasta na wieś, niż do małego miasteczka. Bo na wieś pomiędzy 2003 a 2012 r. przeniosło się ponad pół miliona z nas, a do miast połowa z tego. Ale czy te faktyczne zmiany są zgodne z naszymi marzeniami. Badania CBOS z 2010 roku o migracjach Polaków, wskazują na gotowość 28 proc. mieszkańców małych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta