Odwrotne obciążenie tylko przy transakcjach z podatnikami VAT
Jeżeli sprzedawca towaru z Ukrainy nie jest podatnikiem, to brak jest podstaw do zastosowania przez nabywcę mechanizmu reverse charge. W takiej sytuacji przy nabyciu towarów nie powstanie podlegający odliczeniu podatek naliczony.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 kwietnia 2017 r. (0111-KDIB3-3.4012.15.2017.1.PK).
Spółka zamierza skupować niewielkie ilości bursztynu od osób fizycznych będących obywatelami kraju trzeciego – Ukrainy (tj. państwa spoza terytorium Unii Europejskiej), które nie prowadzą działalności gospodarczej. Następnie, spółka planuje sprzedawać nabyty towar, rozliczając VAT należny od zakupionego bursztynu na zasadzie odwrotnego obciążenia i jednocześnie odliczać VAT naliczony. Przy czym sprzedawcy bursztynu, zgodnie z opisem stanu faktycznego, są osobami prywatnymi, nie prowadzą żadnej działalności, nie są podatnikami, przewożą przez granicę kamień legalnie i zawsze w ilościach niepodlegających żadnym opłatom celnym (tj. poniżej 300 euro).
Podatnik spytał, czy takie działanie jest prawidłowe, biorąc pod uwagę, że sprzedawcy towaru nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Podatnik argumentował, że skoro nabycie nastąpi od osób, które nie są podatnikami i nie mogą wystawiać faktur, to VAT powinien zostać rozliczony przez spółkę jako nabywcę.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zanegował stanowisko spółki. Zwrócił uwagę, że jednym z elementów konstrukcyjnych mechanizmu odwrotnego obciążenia jest występowanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta