Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można premiować tego, kto nie poniósł ciężaru daniny

03 lipca 2017 | Podatki | Aleksandra Tarka

Zwolnienie z długu nie uwalnia podatnika – wierzyciela od obowiązku rozliczenia podatku z tytułu transakcji na rzecz dłużnika. Podatnik – dłużnik nie ma natomiast prawa do odliczenia VAT z faktury (umowy) dokumentującej otrzymane świadczenie.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2017 r. (I FSK 108/17).

Spór w sprawie dotyczył VAT za grudzień 2013 r. Konkretnie chodziło o podatkowe skutki zwolnienia z długu. Ustalono, że spółka posiadała wobec innej firmy zobowiązania, w tym nieuregulowane w terminie 150 dni liczonych od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturach wystawionych przez tego kontrahenta. W związku z wystąpieniem takich zobowiązań w rozliczeniach VAT, za miesiące, w których upływał ww. termin, spółka zrobiła korektę poprzez zmniejszenie podatku w ramach tzw. ulgi za złe długi (art. 89b ust. 1 ustawy o VAT). Z powodu powstania znacznego zadłużenia spółki wobec jej głównego kontrahenta została jednak zawarta umowa o zwolnienie z długu. W tej sytuacji spółka ponownie skorygowała – w trybie art. 89b ust. 4 ustawy o VAT – podatek naliczony, tym razem poprzez jego zwiększenie o kwoty wynikające z faktur.

Fiskus negatywnie ocenił rozwiązanie przyjęte przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10790

Wydanie: 10790

Spis treści
Zamów abonament