Wyzwania dla państwowego adwokata
Jak poradzą sobie w sądzie radcy Prokuratorii Generalnej
Od 1 lipca obowiązuje większość przepisów ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wraz ze stosownymi przepisami wykonawczymi. Prokuratoria stała się ustawowym pełnomocnikiem procesowym ponad 600 osób prawnych wymienionych w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 11 maja 2017 r. Lista ta obejmuje m.in. uczelnie, muzea, parki narodowe, ale też wiodące polskie spółki z państwowym kapitałem, jak PKN Orlen S.A., Grupa Lotos S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., czy PGNiG S.A.
Wzrasta rola i przybywa zadań
Reprezentacja przez Prokuratorię Generalną dotyczy postępowań arbitrażowych oraz postępowań prowadzonych przed sądami okręgowymi w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 5 mln zł. Dla państwowych osób prawnych zastępstwo Prokuratorii jest obowiązkowe, od osób prawnych z udziałem Skarbu Państwa wyma się ogólnej zgody na przejęcie przez nią spraw.
Nowe regulacje są niewątpliwe przejawem tendencji do rozszerzania zadań i roli państwa (tu: Prokuratorii) w obrocie gospodarczym. Aktualne pozostaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta