Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centralizacja powinna uwzględniać zobowiązania samorządów

11 lipca 2017 | Administracja | Paweł Stępkowski

Niektóre z „uproszczeń" stosowanych przy wdrażaniu centralizacji VAT nie uwzględniają treści umów zawartych przez samorządy z innymi podmiotami i mogą dla nich rodzić ryzyka podatkowe oraz cywilnoprawne.

Samorządy wdrażając centralizację VAT opierają się na rozliczeniach przygotowywanych przez poszczególne jednostki organizacyjne. Te przygotowują „deklaracje cząstkowe", na podstawie których przygotowywana jest „deklaracja scentralizowana".

Nierzadko okazuje się, że z punktu widzenia samorządu lub konkretnej jednostki organizacyjnej kwota podatku do odliczenia jest na tyle niska, że decyduje się ona nie korzystać z prawa do odliczenia. Ze strony samorządowców można spotkać się z argumentem, że odliczenie VAT wygenerowałoby nieproporcjonalny nakład pracy związany z obliczeniem i stosowaniem pre-współczynnika i współczynnika.

Nie zagłębiając się w kwestię potencjalnej odpowiedzialności za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10797

Wydanie: 10797

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament