Urlop dla rodzica na szczególnych zasadach
Pracodawca musi zaakceptować fakt, że bezpośrednio po macierzyńskim pracownica chce wybrać dni wypoczynku – zaległe i bieżące. Nie zawsze też może obniżyć jej wymiar wakacji z racji korzystania z urlopu wychowawczego.
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Powinien on być udzielany zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski zatrudnionych i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli w firmie nie ma planu urlopów, każdy jego termin strony muszą uzgodnić. Przy czym, jak wskazał SN w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00), co do zasady „pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycje terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego".
Po macierzyńskim...
Obowiązuje tu jednak pewien wyjątek. Mianowicie pracodawca jest związany wnioskiem zawierającym propozycje terminu udzielenia urlopu, gdy pochodzi on od pracownicy, która ma urodzić lub urodziła dziecko i chciałaby przedłużyć czas sprawowania nad nim osobistej opieki. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2011 r. (II PK 240/10)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta