Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje odsunięcia od pełnienia obowiązków

11 lipca 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Członek korpusu może być odsunięty od pełnienia obowiązków na podstawie ustawy pragmatycznej albo kodeksu postępowania karnego. Przepisy kodeksu nie określają jednak granic czasowych zawieszenia i nie wskazują jaki skutek wywiera ono na stosunek pracy zawieszonej osoby.

Na podstawie ustawy z 21 listopada 2008 r o służbie cywilnej (dalej usc) członek korpusu sc może być zawieszony niejako w dwóch trybach. Po pierwsze jego stosunek pracy może ulec zawieszeniu z mocy prawa w przypadku tymczasowego aresztowania (art.68 usc). Po drugie może on zostać zawieszony w pełnieniu obowiązków decyzją dyrektora generalnego w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego lub karnego (art.69 usc). Przy czym możliwość takiego zawieszenia dotyczy tylko pracowników i urzędników sc. Nie dotknie natomiast osób zatrudnionych na podstawie powołania zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie.

Na podstawie pragmatyki

Przepisy ustawy o sc nie określają wprost ile może trwać zawieszenie stosunku pracy osoby tymczasowo aresztowanej. Maksymalny okres, przez jaki może trwać takie zawieszenia wynika jednak z innych przepisów: w przypadku urzędników sc z art. 70 pkt 6 usc, a w przypadku pracowników tej służby z art. 66 kodeksu pracy (kp). W obu cytowanych przepisach upływ trzech miesięcy nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania powoduje wygaśnięcie stosunku pracy.

W przypadku zawieszenia fakultatywnego, czyli zawieszenia w pełnieniu obowiązków na mocy decyzji dyrektora generalnego urzędu okres zawieszenia, zgodnie z art. 69 ust.2 usc, trwa do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10797

Wydanie: 10797

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament