Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

(Nie)możliwa z(a)miana

12 września 2017 | Prawo

Usłyszałem niedawno, że w Polsce nie można uchwalić nowej konstytucji, możliwa jest tylko zmiana obowiązującej. Dlaczego?

Na uchwalenie nowej ustawy zasadniczej nie pozwala obecna. Nie pozwala, ponieważ w swoich przepisach zawiera rozdział „Zmiana konstytucji", a nie rozdział wprowadzający procedurę uchwalenia nowej. Taka teza skłania do zastanowienia. Ma ona zasadnicze znaczenie praktyczne, chociaż w tym aspekcie pomógłby akurat typowy dla prawnika zmysł radzenia sobie z trudnościami. Skoro nie można uchwalić nowej konstytucji, to przecież można zmienić każdy przepis obowiązującej. Byłaby to stara, a jednocześnie nowa konstytucja. Przywołałoby to zapewne na myśl paradoks statku Tezeusza, opisany przez Plutarcha. Jeżeli w konstrukcji statku wymieniono systematycznie wszystkie deski, to czy jest on wciąż tym samym statkiem? Nie na to pytanie jednak zamierzam tutaj odpowiadać.

Konfrontacji wymaga samo twierdzenie, że niemożliwe jest uchwalenie nowej ustawy zasadniczej. Za takim stwierdzeniem kryje się przywiązanie do prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10850

Wydanie: 10850

Spis treści
Zamów abonament