Warunki bilansowe i podatkowe muszą być spełnione łącznie
TERMIN | Odpisy aktualizujące należności mogą być kosztem, jeśli zostały ujęte w księgach rachunkowych a nieściągalność wierzytelności, których dotyczą, została uprawdopodobniona w sposób przewidziany w ustawie o PIT.
- Przedsiębiorca prowadzi księgi rachunkowe. Figuruje w nich należność od firmy, pochodząca z lutego 2016 r. Została ona za- rachowana do przychodów należnych, ale przedsiębiorca miał trudności z wyegzekwowaniem zapłaty.
We wrześniu 2016 roku uzyskał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym i przekazał sprawę do komornika celem ściągnięcia należności. 3 lutego 2017 r. sąd rejonowy wydał postanowienie ogłaszające upadłość, obejmującą likwidację majątku dłużnika. Na koniec 2016 roku utworzono odpis aktualizujący na kwotę niezapłaconych należnoś- ci. Odpis ten został zaliczony do pozostałych kosztów operacyjnych (bilansowo). Przedsiębiorca zaliczył odpis aktualizacyjny (w kwocie netto) do kosztów podatkowych roku 2016. Czy przedsiębiorca mógł zaliczyć odpis do kosztów podatkowych w momencie jego utworzenia, tj. w roku 2016 r., czy będzie on kosztem dopiero w momencie uzyskania odpisu postanowienia sądu o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika (którego przedsiębiorca jeszcze nie posiada)? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta