Dekretowcy nie mogą już liczyć na zwrot działek
Stolica odmówiła zwrotu 75 nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne. Natomiast w ośmiu przypadkach kupiła do nich roszczenia.
Minął rok od wejścia w życie małej ustawy reprywatyzacyjnej, czyli nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Miała ona pomóc władzom Warszawy rozwiązać palące problemy związane z reprywatyzacją, jak handel roszczeniami czy zwroty działek, na których obecnie znajdują się stołeczne przedszkola i szkoły.
Przez rok obowiązywania nowych przepisów miasto wydało 130 decyzji, w ub.r. było ich 52, a w 2017 r. – 78. Wśród tych decyzji w 75 wypadkach odmówiło zwrotu nieruchomości, a w 20 umorzyło postępowanie.
– Dzięki ustawie miasto nie musi już zwracać nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne, takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki. Od września ubiegłego roku od roszczeń uwolniliśmy już 35 tego typu obiektów i działek – tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta