Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż apteki już możliwa

29 września 2017 | Prawo w biznesie | Monika Błońska Natalia Jaworska

DZIAŁALNOŚC GOSPODARCZA | Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca 2017 r., nadal budzi duże emocje. Nowe rozwiązania są ciągle przedmiotem wątpliwości pod kątem skutków, jakie finalnie wywołają. Jedną ze zmian, która spotkała się z pozytywnymi ocenami, jest możliwość przeniesienia na nabywcę zezwolenia na prowadzenie całej apteki ogólnodostępnej jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Jest to nowe rozwiązanie, które nie było przewidziane w dotychczas obowiązujących przepisach. Przepisy sprzed nowelizacji nie pozwalały na przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki w przypadku jej sprzedaży jako przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Podmioty, które w ten sposób nabyły aptekę musiały samodzielnie występować o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki. Stąd sprzedaż jej jako przedsiębiorstwa nie była często wykorzystywana przy transakcjach związanych ze zmianami właścicielskimi aptek.

Dziś jednak może się to zmienić, gdyż skutkiem nowych regulacji może być przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki razem ze sprzedażą przedsiębiorstwa, jeżeli jego nabywca spełni określone w ustawie wymagania.

To jest przedsiębiorstwo

Wg art. 551 kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Przepis ten wymienia także podstawowe elementy, z jakich wskazany zespół składników powinien się składać, aby mógł być uznany za przedsiębiorstwo. Wśród nich można wskazać: nazwę przedsiębiorstwa, własność nieruchomości i ruchomości, koncesje, licencje, zezwolenia, majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewne, patenty, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10865

Wydanie: 10865

Spis treści
Zamów abonament