Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Morfina i polopiryna

29 września 2017 | Życie Dolnego Śląska | Jacek Cieślak
Spektakl „Szaberplac. Moja miłość” będzie miał premierę pod szyldem Scena Na Strychu Teatru Współczesnego
autor zdjęcia: Natalia Kabanow
źródło: Teatr Współczesny
Spektakl „Szaberplac. Moja miłość” będzie miał premierę pod szyldem Scena Na Strychu Teatru Współczesnego
Plakat do spektaklu
źródło: materiały prasowe
Plakat do spektaklu "Szaberplac. Moja miłość"

„Szaberplac. Moja miłość" Szymona Bogacza będzie 29 września pierwszą premierą we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Zobaczymy dramaty w Konkursie Strefy Kontaktu.

„Szaberplac" Szymona Bogacza wyreżyseruje bośniacka reżyserka Tanja Miletić Orucević. Podczas studiów w krakowskiej PWST była jedną ze współzałożycielek krakowskiej Łaźni, gdzie wyreżyserowała „Pokojówki" Geneta oraz „Skórę węża" Slobodana Šnajdera. Po powrocie na Bałkany realizowała dramaty takich autorów, jak Mark Ravenhill, Sarah Kane, Iwan Wyrypajew i Biljana Srbljanović, a także utwory Maksyma Gorkiego i Bertolta Brechta.

Zestawienie twórców z Bośni i Polski oraz historii obu krajów łączy się z tematem i formą spektaklu.

– Szaber zajawiony w tytule przedstawienia proszę traktować jako metaforę – powiedziała reżyserka. – Interesuje nas to, co dzieje się z przedmiotami w świecie ogarniętym konfliktem oraz mechanizm i logika, które sprawiają, że własność i przedmioty przechodzą z rąk do rąk. Szczególnie dziś, kiedy nasza świadomość jest tak mocno skażona przez materializm, taka perspektywa patrzenia na świat, historię i współczesność wydaje się ciekawa.

Spektakl jest inspirowany powojenną historią Wrocławia i osobistymi doświadczeniami Tanji Miletić, która przeżyła wojnę w Mostarze. Autor tekstu Szymon Bogacz wykorzystał materiał dokumentalny, ale starał się zuniwersalizować opowieść o szabrownictwie. Połączył elementy historii Wrocławia i Mostaru, przeszłość i teraźniejszość, odnajdując wspólny motyw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10865

Wydanie: 10865

Spis treści
Zamów abonament