Jak rozłożyć dług na raty
Zanim ZUS rozpatrzy wniosek o rozłożenie na raty spłaty należności, przedsiębiorca musi udowodnić, że stać go na taką ulgę.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych bardzo ogólnie mówi o zasadach dotyczących ułatwiania przedsiębiorcom zapłaty bieżących składek czy rozkładania spłaty zaległości na raty. Artykuł 29 ustawy mówi jedynie, że ze względów gospodarczych lub z innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie ZUS może na wniosek dłużnika rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.
Rozłożyć na raty można w pełnej wysokości wszystkie składki na:
ubezpieczenia społeczne,
ubezpieczenie zdrowotne,
Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
Fundusz Emerytur Pomostowych
wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia złożenia wniosku. Na raty zostaną również rozłożone dodatkowa opłata i koszty upomnienia. Od dnia złożenia wniosku o rozłożenie zaległości na raty nie będą naliczane odsetki, lecz jedynie opłata prolongacyjna. Wynosi ona 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Toczące się postępowanie egzekucyjne zostaje zawieszone.
Jaki druk wybrać
Przedsiębiorca starający się o rozłożenie należności z tytułu należnych już składek na raty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta