Zabezpieczenie na surowcach takie jak na walutach
Piotr Lipiński | Mniejsze podmioty są zdane na łaskę i niełaskę zmiennych cen surowców, to oznacza czasem dużą stratę, a czasem wyjątkowy zysk.
Zmiany geopolityczne, zmienna kondycja gospodarek, postęp techniczny, zmiana upodobań konsumentów czy gra popytu i podaży to niektóre z czynników, które wpływają na zmienność stóp procentowych i kursów walut. Czy przedsiębiorcy potrafią skutecznie minimalizować ich wpływ na wyniki finansowe?
Piotr Lipiński: Kwestia ryzyka kursów walut i zmian stóp procentowych jest obecna w świadomości przedsiębiorców od lat. Jednakże na wyniki finansowe, konkurencyjność czy rentowność sprzedaży wpływa jeszcze czynnik ryzyka zmian cen towarów i surowców, który bywa niedoszacowany lub pomijany. Największe spółki, w tym handlujące surowcami energetycznymi czy metalami, posiadają wyspecjalizowane komórki po stronie służb finansowych i handlu, które współpracują ze sobą w zakresie minimalizowania wpływu zmian cen surowców. Niejednokrotnie nie dotyczy to jednak mniejszych podmiotów: pośredników w handlu, przetwórców czy konsumentów surowców, którzy zdani są na łaskę i niełaskę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta