Patenty w projektach biznesu i nauki
Przedsiębiorcy coraz częściej nawiązują współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi w celu wspólnego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i rozwijania innowacyjnych rozwiązań. Współpraca taka polega na zaangażowaniu finansowym przedsiębiorców w prace prowadzone przez ośrodki naukowe i badawcze.
Często w momencie wprowadzania produktu na rynek okazuje się, że kwestia praw własności intelektualnej do innowacyjnych rozwiązań nie została odpowiednio uregulowana na wcześniejszych etapach projektu.
Najczęściej innowacyjne rozwiązania powstałe w wyniku prac badawczych są przedmiotem praw własności intelektualnej, takich jak patenty, prawa autorskie, czy prawa do know-how.
Z perspektywy przedsiębiorcy kluczowe jest jak najwcześniejsze zapewnienie możliwości niezakłóconej eksploatacji wyników prac badawczo-rozwojowych, w tym ich zastosowania w gotowych produktach oferowanych na rynku.
Uzgodnienie w umowie
Już na początku współpracy przedsiębiorca i ośrodek naukowy powinni uzgodnić w umowie zasady prowadzenia badań i ewentualne zasady ich finansowania, a także komu i w jakim zakresie będą przysługiwały prawa własności intelektualnej do wyników badań naukowych lub na jakich zasadach (np. licencji) przedsiębiorca będzie mógł w przyszłości z takich rozwiązań korzystać.
Umowy mogą zawierać szczegółowe postanowienia dotyczące zasad korzystania z praw własności intelektualnej do wyników badań lub jedynie ogólnie określać pewne zasady, pozostawiając bardziej szczegółowe regulacje w tym zakresie odrębnemu porozumieniu. Warto jednak pamiętać, aby już na początku współpracy ustalić, w jakim zakresie (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta