Słodko-gorzki smak liberalizacji rynku cukru
Marcin Dawidek | Likwidacja unijnych kwot spowoduje wahania ceny tego ważnego surowca spożywczego.
Wiele emocji wśród konsumentów wywołały ostatnio znaczne podwyżki cen masła i nabiału. Czy taka sama sytuacja czeka konsumentów w najbliższej przyszłości w przypadku cen cukru, słodyczy, soków i napojów, a nawet mięsa? Taki scenariusz może mieć miejsce, ponieważ na rynku cukru będziemy świadkami definitywnej zmiany, a surowiec ten znajdziemy na etykietach prawie wszystkich produktów spożywczych.
Przez wiele lat (a dokładnie od 1 lipca 2006 roku) rynek cukru w Unii Europejskiej był ściśle regulowany, a przedsiębiorcy i menedżerowie zaopatrzenia oraz sprzedaży mogli spać względnie spokojnie, nie martwiąc się zbytnimi wahaniami cen tego surowca. Dotychczasowy system zakładał limity produkcji, a cukier pochodzący z produkcji, która przekroczyła limit, musiał zostać przesunięty na kolejny sezon lub zostać wykorzystany jako cukier przemysłowy. Taka sytuacja to już jednak przeszłość. 1 października 2017 roku Unia Europejska dokona zmian regulacji związanych z kwotami produkcji cukru, co w praktyce będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta