Jak walczyć z zadłużeniem w ZUS
rozmowa | Przed zmianą zasad rozliczania składek warto spłacić zaległości. Doradca do spraw ulg i umorzeń pomoże przygotować dokumenty, by rozłożyć dług na raty – mówi Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS.
Zmieniają się zasady rozliczania składek wpłacanych przez przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. bieżące wpłaty najpierw pokryją najstarsze zaległości. Ile firm ma obecnie zadłużenie w ZUS?
Paweł Jaroszek: Z naszych najnowszych danych wynika, że obecnie 682 tys. aktywnych płatników ma zadłużenie. Z tego 280 tys. to prowadzący działalność gospodarczą i opłacający składki sami za siebie. Co ważne – 117 tys. takich osób przystąpiło do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na początku września poinformowaliśmy tych przedsiębiorców o tym, że od nowego roku zmieniają się przepisy i jeśli nie uregulują zaległości lub nie zawrą układu ratalnego, to stracą prawo do ubezpieczenia chorobowego, co oznacza, że w razie choroby nie skorzystają z zasiłku chorobowego.
Dlaczego ZUS wysłał ostrzeżenie o zmieniających się przepisach tylko do części zadłużonych przedsiębiorców? Prowadzących działalność gospodarczą z długami jest ponad 280 tys. Do tego trzeba doliczyć kolejnych 400 tys. spółek prawa handlowego i innych podmiotów. Dlaczego oni nie dostali tej informacji z ZUS?
Zacznijmy od tego, że zdecydowaliśmy się na akcję informacyjną w stosunku do części prowadzących działalność gospodarczą, którzy opłacają obecnie składki na ubezpieczenie chorobowe, ponieważ jeżeli nie uregulują zaległości, wypadną z ubezpieczenia chorobowego. Chcemy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta